وبلاگ

معرفی اجزاء اصلی ضبط ماشین

در معرفی مبانی صوتی اتومبیل باید به  معرفی پنل ، آپمیلی فایر و اسپیکر بپردازیم. صدای خودرو ها در مدت طولانی توسط سیستمی که روی خود ماشین نصب بوده است به گوش می رسید اما از آن زمان تا کنون تغییر زیادی کرده است. ضبط ماشین های مدرن امروزی  به طور معمول هر دو فاکتور هزینه و فضای بهینه را مد نظر قرار داده اند. این  بدان معنی است که این توجهات برای دستیابی به کیفیت صدای بهتر صورت گرفته است. برخی از وسایل نقلیه امروزی خود یه سیستم صوتی حرفه ای را داراست، اما با این وجود حتی تجهیزات صوتی این ماشین ها باز می توانند بهینه سازی و ارتقاء داده شوند.

شاید درنگاه اول صدای سیستم ضبط ماشین بسیار پیچیده به نظر برسد، اما تنها سه جزء اساسی وجود دارد که هر سیستم آن را داراست. Head  یا پنل ضب که یک سیگنال صوتی را فراهم می کند، amplifier یا تقویت کننده  که صدا را تقویت می کند و speakers  یا بلندگو ها که صدا را تولید می کنند. این قطعات به یکدیگر بسیار وابسته هستند، و کیفیت کلی یک سیستم صوتی ماشین بر اساس نحوه تعامل این سه اجزا تعیین می شود.
 

head  

پنل ضبط ماشین


قلب سیستم صوتی ماشین در واقع همان  Head یا پنلی است که ما به آن دسترسی داریم. اکثر مردم این مولفه را به عنوان یک رادیو یا استریو می شناسند ، اگرچه هر دو اصطلاحی دقیق هستند اما کل داستان را بیان نمی کنند. پنل یا دستگاه پخش  شامل گیرنده های رادیویی است. استریو از دهه 1960 ساخته شده است، اما هدف کلی تری که پنل ها دارند ارائه نوعی از سیگنال صوتی است.
در گذشته، پنل ها سیگنال های صوتی را از 8 مسیر پخش ،کاست های فشرده و حتی یک نوع اختصاصی از پخش کننده را دارا بود. اما در حال حاضر شامل پخش سی دی است، رادیو ماهواره ای، موسیقی دیجیتال، و حتی رادیو اینترنتی نیز در دسترس است.برای مشاهده لیست انواع پنل – دستگاه پخش خودرو- و خرید ان کلیک کنید

دستگاه-پخش-خودرو-پایونیر-PIONEER DEH-S105UI--677473313-105
دستگاه-پخش-خودرو-پایونیر-PIONEER DEH-S105UI–677473313-105

دستگاه-پخش-خودرو-پایونیر-PIONEER AVH-X8850BT--344354-8850

دستگاه-پخش-خودرو-پایونیر-PIONEER AVH-X8850BT–344354-8850بعلاوه برخی سیستم های صوتی در عمل قابلیت های ویدئویی را نیز دارا هستند. این پنل ها به طور معمول قادر به پخش دیسک های DVD یا Blu-ray هستند، و برخی نیز دارای صفحه های LCD داخلی هستند. به همین ترتیب که پنل ها سیگنال های صوتی را به بلندگو ها ارائه می دهد، واحد های ویدئویی می توانند اغلب به نمایشگرهای خارجی متصل شوند.
برخی پنل های پیشرفته تر ضبط ماشین قابلیت هایی برای سرگرمی نیز دارا هستند.آنها به طور معمول دارای صفحه نمایش بزرگ ال سی دی هستند و اغلب قادر به نمایش موقعیت مکانی ، کنترل هواشناسی و… هستند.

 

در مقاله معرفی انواع ضبط ماشین و قیمت آن به طور مفصل تری به بررسی دستگاه های پخش ماشین پرداخته ایم.
 

امپلیفایر
 

amplifier


در واقع amplifier  یا تقویت کننده دومین جزء اصلی است که هر سیستم صوتی ضبط ماشین نیاز دارد. در حالی که هدف اصلی پنل ارائه یک سیگنال صوتی است، هدف تقویت کننده این است که قدرت سیگنال را افزایش دهد. بدون تقویت کننده قدرت، سیگنال های صوتی برای اینکه صدا را به صورت فیزیکی حرکت دهند و صدا ایجاد کنند.بسیار ضعیف خواهد بود.
ساده ترین سیستم های صوتی ماشین تنها یک پنل و چهار بلندگو دارند، اما این بدان معنا نیست که این سیستم ها آپملی ندارند. این سیستم های صوتی ساده در واقع یک آمپر قدرت کوچک در داخل پنل دارند. از آنجا که فضا در بسیاری از اتومبیل ها بهینه است، اغلب لازم است که پنل و آمپر را به یک جزء متصل کنیم.

 

برای مشاهده لیست انواع آمپلیفایر و خرید ان کلیک کنید

آمپلیفایرKENWOOD KAC-PS702EX

KENWOOD KAC-PS702EX


امپلیفایر-پایونیر--PIONEER GM-D9601-9604

امپلیفایر-پایونیر-PIONEER GM-D9601-9604
برخی از سیستم های صوتی شامل آمپلی قدرت جداگانه ای هستند، اما اینها زیاد نیستند. با این حال، نصب آمپر جدید همیشه باعث افزایش قابل توجهی در کیفیت صدا نمی شود.اگر بلندگوهای یک وسیله نقلیه برای استفاده با تقویت کننده ضعیف در یک پنل طراحی شده اند، به این دلیل است که محدودیت فضا باعث شده اینگونه طراحی شوند.

 

اسپیکر
 

speakers


بلندگوها قطعات نهایی پازل صوتی ماشین را تشکیل می دهند. اکثر سیستم های صوتی ماشین حداقل چهاربلنگو دارند، اما تنظیمات مختلف و قابل قبولی دارند.هنگامی که بلندگو یک سیگنال صوتی از یک آمپلی فایر دریافت می کند، انرژی الکتریکی سیگنال به انرژی مکانیکی تبدیل می شود که باعث می شود مخروط بلندگو به عقب و جلو حرکت کند. این ارتعاش باعث جابجایی هوا می شود، که امواج صوتی ایجاد می کند که ما می شنویم.
برخلاف سیستم های صوتی خانگی که دارای ووفرهای گسسته، بلندگوهای متوسط می باشد، صدای ماشین اغلب از بلندگوهای کامل پخش می شود و این به دلیل صرفه جویی در فضا است. اما تنها یک اسپیکر کامل نمی تواند تمام صدا را با کیفیت عالی در آن محدوده ارائه دهد.


برای مشاهده لیست انواع اسپیکر و خرید ان کلیک کنید


بلندگوی-خودرو-کنوود-KENWOOD KFC-HQR710EX--339528-710

بلندگوی-خودرو-کنوود-KENWOOD KFC-HQR710EX–339528-710اسپیکرJVC CS--HX7158


اسپیکرJVC CS–HX7158

به همین دلیل برخی از بلندگوهای ماشین یک ووفر و یک توییتر را به یک بلندگو کواکسیال متصل می کنند، و همچنین سابووفر های اختصاصی نیز به آن اضافه می کنند. این ها جایگزین بلندگوهای کامل ولی با طیف صدای کمتری است که مردم ترجیح می دهند از انها بهره مند شوند.
 

ترکیب هر سه اجزا

برای اینکه بهترین صدای ممکن را از تجهیزات صوتی ماشین خود دریافت کنید، توجه به هر یک از سه جزئی که در بالا بیان کردیم ضروری است.راه های مختلفی برای ارتقاء سیستم صوتی ماشین شما وجود دارد، اما انتخاب بهترین روش به عواملی  مانند بودجه، نقاط قوت و ضعف تجهیزات موجود و اهداف کلی ارتقا بستگی دارد. جایگزینی بلندگوهای فابریک کارخانه با نمونه های  کیفیت بالاتر معمولا برای شروع مناسب است، اما مسلما برای هر ماشین متفاوت است.